MPC8536AVTAVLA OverviewThe embedded microprocessor has been packed in 783-BBGA, FCBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~90°C TA is determined. This is a member of the MPC85xx series. With a core count of PowerPC e500, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DDR2, DDR3 RAM controllers. With its DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 1.8V 2.5V 3.3V when it comes to I/O. Use MPC8536 when searching for variants of the embedded microprocessor.
MPC8536AVTAVLA FeaturesPowerPC e500 Core
MPC8536AVTAVLA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8536AVTAVLA Microprocessor applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC8536 |
| Speed | 1.5GHz |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| USB | USB 2.0 (3) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |