MPC8536EAVJAVLA OverviewDue to its 783-BBGA, FCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC85xx series. PowerPC e500 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR2, DDR3. Featuring DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. Total terminations are 783. Using a 1.1V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. 32-Bit is its architecture. Supply current is maximum at 1.155V. An external data bus width of 64 is available on this CPU. A clock frequency of 133MHz is used by the CPU microprocessor. According to datasheets, the micro processor requires 11.5/1.81.8/3.3V power sources.
MPC8536EAVJAVLA FeaturesPowerPC e500 Core
32-Bit Structure
MPC8536EAVJAVLA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8536EAVJAVLA Microprocessor applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 783 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B783 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.155V |
| Power Supplies | 11.5/1.81.8/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.045V |
| Speed | 1.5GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Clock Frequency | 133MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| USB | USB 2.0 (3) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC |
| Security Features | Cryptography |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 2.76mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |