MPC853TVR100A OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 256-BBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~95°C TA. In the MPC8xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of DRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART for better service. At 3.3V, the CPU runs its I/O. Search MPC853 for variants of the embedded microprocessor. It is offered by suppliers as a package 256-PBGA (23x23).
MPC853TVR100A FeaturesMPC8xx Core
MPC853TVR100A ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC853TVR100A Microprocessor applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 256-BBGA |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) |
| Operating Temperature | 0°C~95°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC8xx |
| Published | 1999 |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC853 |
| Speed | 100MHz |
| Core Processor | MPC8xx |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |