MPC8543VTANGB OverviewSince the microprocessor is packed in 783-BBGA, FCBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~105°C TAw what the operating temperature is around 0°C~105°C TA. In the series MPC85xx, it is found. PowerPC e500 processors are embedded in this CPU. There are DDR, DDR2, SDRAM RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with DUART, I2C, PCI, RapidIO interfaces are designed to serve users better. 1.8V 2.5V 3.3V is the I/O speed of this CPU. Use MPC8543 to search for variants of the cpu microprocessor. Suppliers offer the 783-FCPBGA (29x29) package.
MPC8543VTANGB FeaturesPowerPC e500 Core
MPC8543VTANGB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8543VTANGB Microprocessor applications.
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 783-FCPBGA (29x29) |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2009 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC8543 |
| Speed | 800MHz |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2, SDRAM |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, PCI, RapidIO |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; SPE |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |