MPC8545EPXANGD OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 783-BBGA, FCBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~105°C TA. In the MPC85xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of DDR, DDR2, SDRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces DUART, I2C, PCI, RapidIO for better service. At 1.8V 2.5V 3.3V, the CPU runs its I/O. Search MPC8545 for variants of the embedded microprocessor.
MPC8545EPXANGD FeaturesPowerPC e500 Core
MPC8545EPXANGD ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8545EPXANGD Microprocessor applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2007 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC8545 |
| Speed | 800MHz |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2, SDRAM |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, PCI, RapidIO |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; SPE, Security; SEC |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |