MPC8567EVTAUJJ OverviewSince the microprocessor is packed in 1023-BBGA, FCBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~105°C TAw what the operating temperature is around 0°C~105°C TA. In the series MPC85xx, it is found. PowerPC e500v2 processors are embedded in this CPU. There are DDR, DDR2, SDRAM RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with DUART, HSSI, I2C, PCI, RapidIO, UART interfaces are designed to serve users better. 1.8V 2.5V 3.3V is the I/O speed of this CPU. It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. Use MPC8567 to search for variants of the cpu microprocessor. Turning on and running the embedded microprocessor with a 1.1V voltage supply should be possible. The architecture of the microprocessor is 32-bit. 1.155V is its maximum supply current. There is a wide width of 64 on the external data bus of this CPU. In the datasheet, 1.11.8/2.52.5/3.3V power supplies are required for this embedded microprocessor.
MPC8567EVTAUJJ FeaturesPowerPC e500v2 Core
32-Bit Structure
MPC8567EVTAUJJ ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8567EVTAUJJ Microprocessor applications.
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Package / Case | 1023-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 5A002.A |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MPC8567 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1023 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.155V |
| Power Supplies | 1.11.8/2.52.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.045V |
| Speed | 1.333GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500v2 |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2, SDRAM |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, PCI, RapidIO, UART |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine, Security; SEC |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Length | 33mm |
| Height Seated (Max) | 2.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |