MPC8569CVJAQLJB OverviewThe microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 783-BBGA, FCBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around -40°C~105°C TA should be understood. This is part of the MPC85xx series. The CPU is powered by a PowerPC e500v2 core. There are DDR2, DDR3, SDRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features DUART, HSSI, I2C, MMC/SD, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 1.0V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V.
MPC8569CVJAQLJB FeaturesPowerPC e500v2 Core
MPC8569CVJAQLJB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8569CVJAQLJB Microprocessor applications.
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2002 |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Speed | 1.067GHz |
| Core Processor | PowerPC e500v2 |
| Voltage - I/O | 1.0V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (8), 1Gbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3, SDRAM |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, MMC/SD, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |