MPC8569VJAUNLB OverviewThe embedded microprocessor has been packed in 783-BBGA, FCBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. This is a member of the MPC85xx series. With a core count of PowerPC e500v2, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DDR2, DDR3, SDRAM RAM controllers. With its DUART, HSSI, I2C, MMC/SD, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 1.0V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V when it comes to I/O. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. Overall, there are 783 terminations. This microprocessor has an architecture of 32 bits. The datasheet specifies that this CPU microprocessor requires 12.5/3.3V power supply.
MPC8569VJAUNLB FeaturesPowerPC e500v2 Core
32-Bit Structure
MPC8569VJAUNLB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8569VJAUNLB Microprocessor applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 783 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B783 |
| Power Supplies | 12.5/3.3V |
| Speed | 1.333GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500v2 |
| Bit Size | 32 |
| Voltage - I/O | 1.0V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (8), 1Gbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3, SDRAM |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, MMC/SD, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |