MPC860DEVR66D4 OverviewThe embedded microprocessor has been packed in 357-BBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~95°C TA is determined. This is a member of the MPC8xx series. A CPU with this architecture uses DRAM RAM controllers. With its I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 3.3V when it comes to I/O. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. Use MPC860 when searching for variants of the embedded microprocessor. Overall, there are 357 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 3.3V volts. This microprocessor has an architecture of 32 bits. There is a maximum supply current of 3.465V in this microprocessor. Its external data bus width is 32. CPU microprocessor clock frequency is 50MHz. The datasheet specifies that this CPU microprocessor requires 3.3V power supply.
MPC860DEVR66D4 Features32-Bit Structure
MPC860DEVR66D4 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC860DEVR66D4 Microprocessor applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Package / Case | 357-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~95°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC8xx |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 357 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MPC860 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B357 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Speed | 66MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM |
| Length | 25mm |
| Height Seated (Max) | 2.52mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |