MPC860DTCZQ50D4 OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 357-BBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -40°C~95°C TA. The MPC8xx series contains it. DRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces to serve you better. I/O is run at 3.3V on this CPU. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MPC860. Total terminations are 357. In the case of a 3.3V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. A 32-Bit architecture is used. The maximum supply current is 3.465V. The external data bus width of this CPU is 32. 50MHz is the clock frequency of the embedded microprocessor. Datasheets specify that the embedded microprocessor requires 3.3V power supplies.
MPC860DTCZQ50D4 Features32-Bit Structure
MPC860DTCZQ50D4 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC860DTCZQ50D4 Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Package / Case | 357-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~95°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC8xx |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 357 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MPC860 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B357 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Speed | 50MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10Mbps (2), 10/100Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM |
| Length | 25mm |
| Height Seated (Max) | 2.52mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |