MPC9315FA OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tray method. The 32-LQFP package embeds this Clock PLL. There is a Clock PLL called LVCMOS which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 160MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 2.375V~3.465V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Clock Generator, Fanout Distribution, Multiplexer, Zero Delay Buffer component. The related electronic parts of part number MPC9315 are listed below.
MPC9315FA FeaturesAvailable in the 32-LQFP
MPC9315FA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC9315FA Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution, Multiplexer, Zero Delay Buffer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MPC9315 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 4:8 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |