MPC942CAC OverviewThe package Tray contains it. In a 32-LQFP-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. On the device, there are 1. For normaloperation, 250MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~70°C. The component can supply a voltage of 2.375V~3.465V. The main purpose of the component is Intel CPU Servers. The output will be LVCMOS. A total of 2001 parts have been published. Searching for information about MPC942 starts with the base part number. As a supplier device package, 32-LQFP (7x7) is used by the company.
MPC942CAC FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
MPC942CAC ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC942CAC application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2001 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MPC942 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |