MPC942PFA OverviewThere is a package named Tray that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 32-LQFP associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 250MHz maximum frequency. Temperatures can be varied in the operating range of 0°C~70°C. A component can supply 2.375V~3.465V voltage. This component serves a single purpose Intel CPU Servers. This output is intended to be LVCMOS. There are 2001 published parts for this part. Search for information about this part by using the MPC942 base part number.
MPC942PFA FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
MPC942PFA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC942PFA application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2001 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MPC942 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |