MPC9446ACR2 OverviewThe clock divider is available in 32-LQFP case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 250MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. There is an output of LVCMOS. This object belongs to the MPC9446 family.
MPC9446ACR2 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MPC9446ACR2 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MPC9446ACR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MPC9446 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |