MPC9447ACR2 OverviewThe clock divider is packaged in a 32-LQFP case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 350MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~3.465VV. This is a member of the MPC9447 family.
MPC9447ACR2 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MPC9447ACR2 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MPC9447ACR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MPC9447 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 2:9 |
| Differential - Input:Output | No/No |