MPC9817EN OverviewA QSOP-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. Clock program has 20 terminations. Parts with 3.3V voltage are provided by the part. Run 260 using the peak reflow temperature of this part. CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 66MHz frequency. 2004 parts of this part have been published. The Surface Mount mount is recommended. 20 pins are present on the device. There are 20 pins 20 this board. Temperatures below -40°C cannot be used for this device. Circuits application is recommended to operate at a temperature lower than 85°C. Ensure that the supply voltage is set to 3.3V. In this case, it is possible for the device to maintain 8 outputs. As far as supply voltage is concerned, this part is used at 3.465V. For the device to maintain a supply voltage above 3.135V. Circuits application can operate at 8mA supply current.
MPC9817EN FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
with 20 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MPC9817EN ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MPC9817EN application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QSOP |
| Number of Pins | 20 |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Operating Supply Current | 8mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 66MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Max Duty Cycle | 52.5 % |
| Length | 8.7mm |
| Width | 3.8mm |
| Thickness | 1.47mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-QSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | MPC9817 |
| Output | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | CPU, PowerQUICC, Telecom |