MPC9865VM Overview100 terminations have been made. In this part, the voltage is 3.3V. Using the part's peak reflow temperature, operation 260 is performed. This device contains CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, or peripheral ICs. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 200MHz maximum frequency. There are 2006 published parts for this part. A Surface Mount mounting is recommended. 100 pins are on the device. Circuits application has 100 pins. There must be -40°C minimum operating temperature for this device. Operating temperatures should be below 85°C. Keeping the supply voltage at 3.3V is recommended. There is a possibility that the device will be able to maintain 8 outputs. Under 3.465V supply voltage, this part is employed. Ensure that the supply voltage is greater than 3.135V.
MPC9865VM FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
with 100 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MPC9865VM ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MPC9865VM application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 100 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 250MHz |
| PLL | Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| RoHS Status | RoHS Compliant |