MSC1200Y2PFBRG4 OverviewADCs/DACs is enclosed in the 48-TQFP package.The Tape & Reel (TR) package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~125°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding ADC and DAC: MCU Based.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 2.7V~5.25V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 48 terminations have been recorded.Using 8 channels, this unit efficiently performs complex tasks.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "MSC1200Y2".Data acquisition units typically require voltages of 5V.The pin count is 48.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 24-bit data at a high resolution.Units with 48 pins are available.As a result of the Surface Mount technique, many cases of use became more feasible.You can supply this device with 5.5V.A normal acquisition rate for this part is 33MHz.In total, this data acquisition device includes 16 I/Os.
MSC1200Y2PFBRG4 FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
24-Bit acquisition unit
5.5V unit
16 enhanced I/Os
MSC1200Y2PFBRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSC1200Y2PFBRG4 ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | ADC and DAC: MCU Based |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 33MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MSC1200Y2 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Number of I/O | 16 |
| Nominal Supply Current | 33mA |
| RAM Size | 128B |
| Number of Bits | 24 |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | YES |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 1 ksps |
| ROM (words) | 4096 |
| Core Architecture | 8051 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1k |
| Power Consumption | 4mW |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| ROM Programmability | FLASH |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |