![]()
Add to cart |
Packaged in a 64-LQFP format, this MCU is available in a compact size. There are 48 I/O ports on this IC chip. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the MSP430x4xx series of components. Having a size of 16KB 16K x 8 + 256B, Microcontroller has a program memory of X bytes. MCU is powered by MSP430 Core Processor. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 64 terminations in total. This part works in a 16-bit manner. The MCU chip's supply output is 3V volts. MCU chip has NO DMA channels. The part has a memory size of 16kB. An effective performance can be achieved at a frequency of 8MHz. It is possible to access the 64 pins on the chip through the 64 pins. The clock has 2 timers or counters on it. The pins counted are 64. A total of 5 PWM channels are being used by the device.
MSP430x4xx series
64 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 64 Pins
3D printers
Microwave ovens
Televisions
Multi-meter
Nintendo
Binding machines
Torpedo guidance
Temperature sensing and controlling devices
Digital set-top boxes
Ipad
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430x4xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 8MHz |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | UART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 + 256B |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | Slope A/D |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| ROM (words) | 16384 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.5 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |