![]()
Add to cart |
The MSP430F435IPZ is a low-power mixed-signal microcontroller from the MSP430 family that is battery-powered for a prolonged application lifetime.
Low Supply-Voltage Range, 1.8 V to 3.6 V
Serial Onboard Programming, No External Programming Voltage Needed Programmable Code Protection by Security Fuse
Five Power Saving Modes
Wake-Up From Standby Mode in LessThan 6 μs
16-Bit RISC Architecture, 125-ns Instruction Cycle Time
12-Bit A/D Converter With Internal Reference, Sample-and-Hold and Autoscan Feature
16-Bit Timer_B With Three? or Seven? Capture/Compare-With-Shadow Registers
16-Bit Timer_A With Three Capture/Compare Registers
On-Chip Comparator
Portable measurement applications
Sensor systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 677.610302mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430x4xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 8MHz |
| Pin Count | 100 |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 + 256B |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.56mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 8 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| DAC Channels | NO |
| Address Bus Width | 16b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.5 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of Timers | 7 |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |