MSP430F5249IRGCR OverviewThis Microcontroller comes in a 64-VFQFN Exposed Pad package. This Microcontroller has 53 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 16-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in MSP430F5xx Series. The size of the program memory of Microcontroller is 128KB 128K x 8. MCU is powered by CPUXV2 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 64 terminals. Microcontroller comes with 16 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 128kB memory size. You can find alternatives through the base part number MSP430. MCU's frequency is 25MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 64. It has 4 timers/counters. It counts 64 pins. It enjoys 2 UART channels. The device has a set of 10 A/D converters. 16 external interrupts are included in the eletrical part.
MSP430F5249IRGCR Features64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F5249IRGCR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F5249IRGCR Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F5xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 53 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 11mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 10 |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Height | 1mm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 880μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |