![]()
Add to cart |
The MSP430F5438AIPZR is a 16-bit ultra-low-power Mixed-signal Microcontroller featuring a powerful 16-bit RISC MSP430 CPU, 16-bit registers, and constant generators that contribute to maximum code efficiency. The architecture combined with five low-power modes is optimized to achieve extended battery life. The digitally controlled oscillator (DCO) allows wake-up from low-power modes to active mode in less than 3.5μs (typical). The device configurations with three 16-bit timers, a 12-bit A/D converter, three-channel internal DMA, up to four universal serial communication interfaces (USCIs), a 32-bit hardware multiplier, and 87 general-purpose I/O pins. This MSP430F5438AIPZR operates at a maximum frequency of 25MHz.
16-bit RISC architecture, extended memory, up to 25MHz system clock
Fully integrated LDO with programmable regulated core supply voltage
Supply voltage supervision, monitoring, and brownout
FLL Control loop for frequency stabilization
Low-power low-frequency internal clock source (VLO)
Low-frequency trimmed internal reference source (REFO)
32kHz Watch crystals (XT1)
High-frequency crystals up to 32MHz (XT2)
16-bit Timer TA0, Timer
A with five Capture/Compare registers
16-bit Timer TA1, Timer
A with three Capture/Compare registers
16-bit Timer TB0, Timer
Analog and Digital Sensor Systems
Digital Motor Controls
Remote Controls
Thermostats
Digital Timers
Hand-Held Meters
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F5xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ITS ALSO OPERATES MINIMUM 1.8V AT 12MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 87 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 9.6mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Number of Programmable I/O | 87 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 16 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |