MSP430F5502IRGZT OverviewThe package is in 48-VFQFN Exposed Pad format. The MCU has 31 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the MSP430F5xx series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 24KB 24K x 8. The CPUXV2 Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 48 of terminations. A 16-bit operation is performed by this part. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 24kB memory. MSP430 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 25MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 48 pins on the chip through the 48 pins. It is equipped with 4 timers and counters. It consists of 48 pins. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. The device features 8 UART channels. A total of 4 serial I/Os are included in the electronic part.
MSP430F5502IRGZT Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F5502IRGZT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F5502IRGZT Microcontroller applications.
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
DVD\DV\MP3 players
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F5xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 24kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 31 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 24KB 24K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 7mA |
| Bit Size | 16 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 31 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |