![]()
Add to cart |
This MSP430F5528IZQER microcontroller, a tiny computer that can be programmed to perform any task, is essential to any electrical system. The working temperature range for this microcontroller is -40 °C to 85 °C. Its top clock frequency is 25 MHz. This processor has 16 bits. The average operating supply voltage for this device is 2.5|3.3 V. Its operational supply voltage ranges from 1.8 V to 3.6 V at its highest. It has a 12-bit ADC resolution. The MSP430 core architecture is the foundation of this device. It has a 128KB flash program memory.
Comparator
3-channel internal DMA
Basic timer with RTC feature
Hardware multiplier supports 32-bit operations
Serial onboard programming, no external programming voltage needed
Industrial
Automotive
Personal electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F5xx |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8 MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 80 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 47 |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 11mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Number of Programmable I/O | 47 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 8 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 740μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |