MSP430FR2110IPW16R OverviewIn a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, the MCU is available. 12 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a FRAM type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. MSP430™ FRAM series components make up this electrical component. 2KB 2K x 8 is the size of its program memory. A MSP430 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 16 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 16-bit manner. There is a 3V volt supply output on the chip. DMA channels number NO. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 16MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 16 pins. 1 UART channels are available on it.
MSP430FR2110IPW16R Features16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
MSP430FR2110IPW16R ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430FR2110IPW16R Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 16MHz |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 12 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 2K x 8 |
| Connectivity | I2C, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| ROM (words) | 2048 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 1 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |