![]()
Add to cart |
The MSP430FR5994IPN microcontroller takes low power and performance to the next level with the unique low-energy accelerator (LEA) for digital signal processing.
The MSP ultra-low-power (ULP) FRAM microcontroller platform combines uniquely embedded FRAM and holistic ultra-low-power system architecture, allowing system designers to increase performance while lowering energy consumption.
16-bit RISC architecture up to 16?MHz clock
Up to 256KB of ferroelectric random access memory (FRAM)
Wide supply voltage range from 3.6 V down to 1.8 V (minimum supply voltage is restricted by SVS levels, see the SVS specifications)
Active mode: 118 μA/MHz
Standby with VLO (LPM3): 500 nA
Standby with real-time clock (RTC) (LPM3.5): 350 nA (the RTC is clocked by a 3.7-pF crystal)
Shutdown (LPM4.5): 45 nA
Operation independent of CPU
4KB of RAM shared with CPU
Efficient 256-point complex FFT: Up to 40x faster than Arm Cortex-M0+ core
32-bit hardware multiplier (MPY)
6-channel internal DMA
RTC with calendar and alarm functions
Six 16-bit timers with up to seven capture/compare registers each
32- and 16-bit cyclic redundancy check (CRC)
Analog & digital sensor systems
Industrial
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MSP430 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Oscillator Type | Internal/External |
| Number of I/O | 68 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 20x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of UART Channels | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |