MSP430G2231IRSA16T OverviewIn a 16-VQFN Exposed Pad package, the MCU is available. 10 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. MSP430G2xx series components make up this electrical component. 2KB 2K x 8 is the size of its program memory. A MSP430 Core processor is used to power the device. 16 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 16-bit manner. There is a 2.2V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 2kB is the memory size of the part. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 16MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 16 pins. The clock has 1 timers or counters on it. There are 16 pins on it. There is an integrated RISC core architecture in it. It programs in 10 Programmable I/O. 0 UART channels are available on it. The MCU has 8 A/D converters.
MSP430G2231IRSA16T Features16-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430G2231IRSA16T ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430G2231IRSA16T Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430G2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 2kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 10 |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 2K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Core Architecture | RISC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Number of Programmable I/O | 10 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 128 |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |