MSP430G2433IPW20 OverviewThe package is 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-shaped. There are 16 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the MSP430G2xx series of electrical components. Having a size of 8KB 8K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A MSP430 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 20 has 20 terminations. 16-bits are used for its size. IC Chip has 2.2V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 8kB is the size of the memory in the IC part. Using a 16MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 20 pins are accessible. The pin count is 20. A total of 8 A/D converters are included in this device. 1 I2C channels are integrated by the part. This part has 2 serial I/Os that are integrated into it. IC chip bits total 6.
MSP430G2433IPW20 Features20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
MSP430G2433IPW20 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430G2433IPW20 Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430G2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.5 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of Timers | 6 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of GPIO | 24 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |