MSP430G2452IN20 Overview20-DIP (0.300, 7.62mm)-packages are available. There are 16 I/O ports on this device. Device mounting type Through Hole is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the MSP430G2xx series. This program memory has a size of 8KB 8K x 8, which indicates what the size of the program memory is. MSP430 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 20 terminations on MCU chip. You get a 16-bit size. This Microcontroller chip is powered by 2.7V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 8kB. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 16MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 20 pins can be accessed. It has 20 pins in total. With 0 UART channels, it has all the features you may need. There is a set of 8 A/D converters on the device. As part of the design, the part has been designed to feature 1 channels for I2C communication. There are 4 bits on a Integrated Circuit chip.
MSP430G2452IN20 Features20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
MSP430G2452IN20 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430G2452IN20 Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430G2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, USI |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Number of Timers | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 5.08mm |
| Length | 24.33mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 4.57mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |