MSP53C391NI2D OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Through Hole. The embedded file is in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) case. On the chip, 16 terminations are present. Sorting by SPEECH SYNTHESIZER can be done to find out the type of consumer IC in the part. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this part be higher than 3.3V. It reaches 6.5V when the maximum supply voltage (Vsup) is reached. A 16-pin is present on the chip. Temperatures over 70°C are not suitable for use.
MSP53C391NI2D FeaturesWith 16-DIP (0.300, 7.62mm) channels
consumer IC type: SPEECH SYNTHESIZER
MSP53C391NI2D ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MSP53C391NI2D Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | NOT SPECIFIED |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6.5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.3V |
| Consumer IC Type | SPEECH SYNTHESIZER |
| Length | 19.305mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |