MT8815AP1 OverviewIn order to perform its functions, it utilizes the {0} package.
MT8815AP1 FeaturesMT8815AP1 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MT8815AP1 Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC |
| Weight | 2.386605g |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MT8815 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Resistance | 65Ohm |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Telecommunications |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 44 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 13.2V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~13.2V ±4.5V |
| Supply Type | Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -7V |
| -3db Bandwidth | 45MHz |
| On-State Resistance (Max) | 65Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:12 |
| Off-state Isolation-Nom | 95 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 5Ohm |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V ~ 13.2V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V |
| Features | - |
| Height | 4.57mm |
| Length | 16.66mm |
| Width | 16.66mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |