MT9075BPR1 Overview68-LCC (J-Lead) package is used to save board space.The way of Tape & Reel (TR) is employed for telecommunications equipment packing.Surface Mount is used as telecommunications equipment mounting type.This telecom IC is composed of 1 circuits.Improved efficiency can be ensured when the supply voltage of 4.75V~5.25V is provided.Reliable performance can be offered when the operating temperature is set at -40°C~85°C.Telecom switching is mounted in the way of Surface Mount.The supply voltage it operates with is 5V.This telecom interface contains 68 pins.It adopts FRAMER as its telecom IC type.Telecom equipment operates wit h a supply current of 150mA.Telecom product operates with the supply current of 150mA to provide much flexibility for designers.It is able to provide a lots of similar functions of the telecommunication product with the electronic parts under the - series.The supply current should be kept at 150mA for normal operation.
MT9075BPR1 FeaturesAvailable in the 68-LCC (J-Lead) package
FRAMER as telecom IC type
Operating supply current of 150mA
MT9075BPR1 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MT9075BPR1 Telecom applications.
High-Density T1/E1/J1 interfaces for Multiplexers
Switches
LAN Routers
Digital Modems
SONET/SDH terminal
Add/Drop multiplexers (ADMs)
T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
Fractional T1/E1/J1
BITS Timing
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 68 |
| Supplier Device Package | 68-PLCC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Function | Transceiver |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | - |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 150mA |
| Max Supply Current | 150mA |
| Current - Supply | 150mA |
| Data Rate | 2.048 Mbps |
| Telecom IC Type | FRAMER |
| Number of Transmitters | 1 |
| Length | 24.23mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 24.23mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |