MTCH1030-I/ST OverviewSurface Mount is used for mounting it on the PCB. In the electronic industry, 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)'s low package cost contributes significantly to its popularity. The 2V ~ 5.5V Supply Voltage ensures the normal operation of the device. 3 is used as an input. It belongs to the Type Buttons for standard grade applications. Keeping its operational temperature at -40°C ~ 85°C is always a good idea. The - Series has the best cost-down performance ratio on the market. This system is supplied with current by -. This part has a resolution of -. Up to 3 is the channel number of the LED drivers. 14-TSSOP is the package of the supplier's device.
MTCH1030-I/ST Features14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Up to 3 LED driver channels
MTCH1030-I/ST ApplicationsThere are a lot of Microchip
MTCH1030-I/ST Capacitive Sensors applications.
Gesture Recognition
Automotive Door I Kick Sensors
Automotive Rain Sensor
Remote and Direct Liquid Level Sensor
High-resolution Metal Profling
Rain I Fog I Ice I Snow Sensor
Material Size Detection
Material Stack Height
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
Collision Avoidance
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Package | Tube |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Buttons |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Interface | Digital |
| Current - Supply | - |
| Number of Inputs | 3 |
| Resolution | - |
| Proximity Detection | Yes |
| LED Driver Channels | Up to 3 |