MTCH1030T-E/ST OverviewIt is mounted on the PCB using Surface Mount. Low package costs are one of the reasons for 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)'s popularity in the electronic industry. In order for it to operate normally, it requires the 2V ~ 5.5V Supply Voltage. We use 3 inputs. Type Buttons is for applications of standard grade. In order for it to operate properly, it should always have a temperature of -40°C ~ 125°C. With the best cost-down performance ratio on the market, the - Series provides the best value for your money. This system is powered by -. - is the resolution of the part. LED drivers use Up to 3 channels. Supplier device package 14-TSSOP.
MTCH1030T-E/ST Features14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Up to 3 LED driver channels
MTCH1030T-E/ST ApplicationsThere are a lot of Microchip
MTCH1030T-E/ST Capacitive Sensors applications.
Automotive Rain Sensor
Remote and Direct Liquid Level Sensor
High-resolution Metal Profling
Rain I Fog I Ice I Snow Sensor
Material Size Detection
Material Stack Height
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
Collision Avoidance
Rain, Fog, Ice, Snow Sensor
Automotive Door and Kick Sensors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Number of ADC Inputs | 3 Input |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2 V |
| Number of DAC Outputs | 3 Output |
| Interface Type | GPIO, UART |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Type | Buttons |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Interface | Digital |
| Current - Supply | - |
| Number of Inputs | 3 |
| Resolution | - |
| Proximity Detection | Yes |
| Product | Touch Controller |
| LED Driver Channels | Up to 3 |