MTCH1060T-I/REB OverviewIn addition to the 20-VFQFN Exposed Pad package, this item was sent separately.This is mainly due to the Digital interface on the device, which means that it can perform better in terms of data acquisition as a result of this feature.In this case, we are mounting the part in the Surface Mount-axis.I strongly recommend you to redo the circuit if your meter does not display 2V ~ 5.5V for the supply voltage, according to how this unit is designed.In order for this chip to operate effectively, it should have an operating temperature of -40°C ~ 85°C.Please refer to the official website for more information on the - series, - product line, and - family.In order for this device to perform in accordance with its design specifications, it will need a current of - in order to function properly.Supplier 20-VQFN (3x3) provides the device package.
MTCH1060T-I/REB FeaturesMTCH1060T-I/REB ApplicationsThere are a lot of Microchip
MTCH1060T-I/REB Touch Screen Controllers applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (3x3) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Development Kit | EV54M59A |
| Number of ADC Inputs | 6 Input |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2 V |
| Number of DAC Outputs | 6 Output |
| Interface Type | GPIO, UART |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Buttons |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Interface | Digital |
| Current - Supply | - |
| Number of Inputs | 6 |
| Resolution | - |
| Proximity Detection | Yes |
| Product | Touch Controller |
| LED Driver Channels | Up to 6 |