MVF30NS152CKU26 OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 176-LQFP Exposed Pad, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -40°C~85°C TA. The Vybrid, VF3xx series contains it. A ARM® Cortex®-A5 processor powers this CPU. LPDDR2, DDR3, DRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART interfaces to serve you better. I/O is run at 3.3V on this CPU. This is a MICROCONTROLLER, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Total terminations are 176. In the case of a 3.3V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. A 32-Bit architecture is used. The maximum supply current is 3.6V. 24MHz is the clock frequency of the embedded microprocessor.
MVF30NS152CKU26 FeaturesARM® Cortex®-A5 Core
32-Bit Structure
MVF30NS152CKU26 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MVF30NS152CKU26 Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Vybrid, VF3xx |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Speed | 266MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A5 |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Bit Size | 32 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | NO |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | Yes |
| RAM Controllers | LPDDR2, DDR3, DRAM |
| USB | USB 2.0 OTG + PHY (1) |
| Additional Interfaces | CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Security Features | ARM TZ, CAAM, HAB, RTIC, Secure JTAG, SNVS, Tamper, TZ ASC, TZ WDOG |
| Display & Interface Controllers | DCU, GPU, LCD, VideoADC, VIU |
| Length | 24mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |