MX10-U OverviewModule or board type FPGA describes the microcontroller.There are - cores in the processor.Microcontroller settings default to 0°C ~ 70°C.There is a 4MB (NOR) size to the MCU electronics's flash.An 100 Pin connector has a 100 Pin connector type.The MCUs is part of the - Series of products.This is 128MB in order to guarantee that the software runs normally.25MHz speed is the speed of the MCU chip.This MCUs is powered by a - Core Processor.
MX10-U FeaturesCore processor of -
Flash size of 4MB (NOR)
Speed of 25MHz
MX10-U ApplicationsThere are a lot of Aries Electronics
MX10-U Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
| Package | Box |
| Mfr | ARIES Embedded |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Size / Dimension | 2.760 L x 1.380 W (70.00mm x 35.00mm) |
| Connector Type | 100 Pin |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 128MB |
| Core Processor | - |
| Module/Board Type | FPGA |
| Flash Size | 4MB (NOR) |
| Co-Processor | - |