MXB7843EEE+T OverviewThis item was shipped with package 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width).SPI interface enables better data acquisition performance.In Surface Mount, the part is mounted.This unit should read 2.38V ~ 5.25V for the supply voltage even if your meter does not.For this chip, the average operating temperature should be -40°C ~ 85°C.The voltage reference provided by the device is External.Check out the official website: - series/family/product line for more information.When an electrical current of 650 µA is applied to the device, it can meet the specifications that were designed for it.16-QSOP supplier provides device package.
MXB7843EEE+T FeaturesMXB7843EEE+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MXB7843EEE+T Touch Screen Controllers applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MXB7843 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 2.38V ~ 5.25V |
| Interface | SPI |
| Current - Supply | 650 µA |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External |