NAFE11388B40BSK OverviewIt is packaged in a way that resembles 0805 (2012 Metric).The electronic part in this example has been designed using 24 Bits.As part of Tray, it is embedded.It involves terminating a transmission line with an impedance-matching device.A power supply/analog voltage of 2.97V ~ 3.6V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 2.97V ~ 3.6V.Approximately 0.125W, 1/8W Watts are consumed by this electrical device.As part of Data Converter ICs, this part is included.This electrical device is a 8-Input Low Power AFE type.1 Converter converters convert both numbers and figures into words.Supplier device package 0805 is used by the company.
NAFE11388B40BSK FeaturesNAFE11388B40BSK ApplicationsThere are a lot of NXP
NAFE11388B40BSK AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | CRCW0805 |
| Mfr | Vishay Dale |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.020 (0.50mm) |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Gain Error | 1 % FS |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Max | 48 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1300 |
| Supply Voltage - Min | 14 V |
| Interface Type | SPI |
| Part # Aliases | 935426486557 |
| Manufacturer | NXP |
| Brand | NXP Semiconductors |
| Analog Supply Voltage | - 0.3 V to 5.5 V |
| RoHS | Details |
| Digital Supply Voltage | - 0.3 V to 5.5 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Series | CRCW |
| Packaging | Tray |
| Size / Dimension | 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Type | 8-Input Low Power AFE |
| Resistance | 4.99 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Output Type | Differential |
| Failure Rate | - |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 24 |
| Input Type | Differential/Single-Ended |
| Architecture | SAR |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Reference Type | External |
| Resolution | 24 bit |
| Sampling Rate | 7.5 S/s to 288 kS/s |
| Product Type | Analog Front End - AFE |
| Voltage - Supply, Analog | 2.97V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.97V ~ 3.6V |
| Power Consumption | 125 mW |
| Number of Converters | 1 Converter |
| Product | Low Power AFE |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Input Voltage | 14 V to 48 V |
| Product Category | Analog Front End - AFE |
| Ratings | AEC-Q200 |