NAFE71388B40BSE OverviewI have packaged it in a way that is similar to 64-VFQFN Exposed Pad's.24 Bits were used in the design of this electronic part.There is an embedded version of it in the Tray package.Using 2.97V ~ 3.63V, this electrical device converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device has a supply/digital voltage of 2.97V ~ 3.63V which indicates the power supply/digital voltage.It is estimated that this electrical device has a power of 135 mW Watts.There is a part included in Data Converter ICs that is similar to this one.An electrical device of this type is known as a 8-Input High Speed AFE device.The 1 Converter converters will be able to convert both numbers and figures into words and vice versa.As a supplier device package, 64-HVQFN (9x9) is utilized by the company.
NAFE71388B40BSE FeaturesNAFE71388B40BSE ApplicationsThere are a lot of NXP
NAFE71388B40BSE AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-HVQFN (9x9) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Product Status | Active |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Gain Error | 1 % FS |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Max | 48 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 260 |
| Supply Voltage - Min | 14 V |
| Interface Type | SPI |
| Part # Aliases | 935426487551 |
| Manufacturer | NXP |
| Brand | NXP Semiconductors |
| Analog Supply Voltage | - 0.3 V to 5.5 V |
| RoHS | Details |
| Digital Supply Voltage | - 0.3 V to 5.5 V |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Type | 8-Input High Speed AFE |
| Power (Watts) | 135 mW |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Output Type | Differential |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 24 |
| Input Type | Differential/Single-Ended |
| Architecture | SAR |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Reference Type | External |
| Resolution | 24 bit |
| Sampling Rate | 15 S/s to 576 kS/s |
| Product Type | Analog Front End - AFE |
| Voltage - Supply, Analog | 2.97V ~ 3.63V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.97V ~ 3.63V |
| Power Consumption | 135 mW |
| Number of Converters | 1 Converter |
| Product | High Speed AFE |
| Input Voltage | 14 V to 48 V |
| Product Category | Analog Front End - AFE |