NAU8220SG OverviewThe product comes in a case with the letter Tube. The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 14-SOP (0.173, 4.40mm Width) case embeds it. It has 2 channels. Line Driver functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Pre-Amplifier directions. Votage is provided within 3V~3.6V. A temperature range of -40°C~85°C TA is used by this device. The device's related specifications can be found here: Class AB. The chip has 14 pins. The consumer IC type of a part can be determined by CONSUMER CIRCUIT. Surface Mount mounts it.
NAU8220SG FeaturesWith 14-SOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
NAU8220SG ApplicationsThere are a lot of Nuvoton Technology Corporation of America
NAU8220SG Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Function | Line Driver |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Specifications | Class AB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | RoHS Compliant |