NAU88C14YG OverviewFor space-saving reasons, it is supplied in a 24-WFQFN Exposed Pad package. Its Open Rack type ensures high-efficiency performance in a range of applications. A mounting type of Surface Mount is used for this device. A performance setting of -40°C ~ 85°C (TA) allows it to operate normally. 1 / 1 ADCs and DACs are integrated into it. Supply voltage is 2.5V ~ 3.6V for the analog circuit. 1.71V ~ 3.6V provides the supply voltage to the digital circuit. Part of the family of -- series, this electronic component can be used in a wide range of applications.
NAU88C14YG FeaturesEmbedded in the 24-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C ~ 85°C (TA)
1 / 1 ADCs / DACs
NAU88C14YG ApplicationsThere are a lot of Nuvoton
NAU88C14YG CODECs Interface ICs applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Material | Metal, Aluminum |
| Weight | 34 lbs (15.4kg) |
| Mounting Rails | One Pair |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Package | Tray |
| Mfr | Nuvoton Technology Corporation |
| Product Status | Active |
| Series | -- |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Part Status | Active |
| Type | Open Rack |
| Color | Natural |
| Style | Open Rack, Single Frame |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V ~ 3.6V |
| Ventilation | Non-Vented |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Dimensions - Overall | 18.094 L x 20.500 W x 49.863 H (459.59mm x 520.70mm x 1266.52mm) |
| Door | Doorless |
| Dimensions - Panel | 18.000 L x 17.752 W x 42.000 H (457.20mm x 450.90mm x 1066.80mm) |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 91 / 93 |
| Features | Wall Mount |