NB100LVEP224FAR2 OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 64-LQFP Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Cut Tape (CT). It has 64 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is assigned to this electronic part. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 64 pins on the clock buffer. During operation, 64 pins are used. As a member of the NB100LVEP224 family, it falls under that category. The clock switch operates at a minimum working temperature of -40°C in order to maintain reliability. It is possible to achieve stable operation by setting the maximum operating temperature to 85°C. As a default, it is set to output 24. The timeing clock is powered by a power supply of -2.5/-3.3/2.5/3.3V volts. A maximum supply voltage of 3.8VV can be applied to it. Depending on the type of source voltage, it can run with a voltage as low as 2.375V. By utilizing this gadget, one can also obtain NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -2.375V TO -3.8V. As long as the frequency is set to 1GHz, excellent accuracy can be maintained.
NB100LVEP224FAR2 Features64 terminations
at 1GHz frequency
NB100LVEP224FAR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB100LVEP224FAR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn80Pb20) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -2.375V TO -3.8V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | NB100LVEP224 |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 24 |
| Power Supplies | -2.5/-3.3/2.5/3.3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.8V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Input | LVDS |
| Ratio - Input:Output | 2:24 |
| Propagation Delay (tpd) | 0.75 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.04 ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |