NB2879ASNR2G OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 6 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called CMOS, Crystal which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 30MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3V~3.6V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with CMOS logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Clock/Frequency Synthesizer component. Microprocessor-specific clock PLL with 6 bits. The related electronic parts of part number NB2879A are listed below. There are 6 pins that are available on the clock PLL.
NB2879ASNR2G FeaturesAvailable in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supply voltage of 3.3V
NB2879ASNR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB2879ASNR2G Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB2879A |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 6 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 30MHz |
| Input | CMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 30MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |