NB3M8T3910GMNR2G OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 48-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 1.4GHz is the maximum value. It has 48 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.465V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There is a value of HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL as the output. The timeing clock is powered by a power supply of 2.5/3.3V volts.
NB3M8T3910GMNR2G Features48 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3M8T3910GMNR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3M8T3910GMNR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.4GHz |
| Input | HCSL, LVDS, LVPECL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:10 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 50MHz |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 53 % |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |