NB3N511DR2G OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, there is an embedded clock generator. There are a total of 8 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, Clock, Crystal is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 200MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 3.135V~5.25V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in CMOS, TTL logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Clock Multiplier. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 8-bits in si8e. The related electrical components for the base part number NB3N511 can be found below. A 8 pin is available on the clock PLL.
NB3N511DR2G FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
NB3N511DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N511DR2G Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Multiplier |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | NB3N511 |
| Output | CMOS, TTL |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 32MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |