NB3U1548CDG OverviewThere is a case of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 1.4V~3.465VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. A 8 pin is used for operation. By default, it is set to output 4. It maintains excellent accuracy at a frequency of 160MHz.
NB3U1548CDG FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 160MHz frequency
NB3U1548CDG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3U1548CDG Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 20 hours ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.4V~3.465V |
| Frequency | 160MHz |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 53 % |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |