NB4L6254MNR4G OverviewThere is a case option of 32-VFQFN Exposed Pad available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 3GHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.465V V must be available. As a result, the output is LVPECL.
NB4L6254MNR4G FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB4L6254MNR4G ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
NB4L6254MNR4G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 or 2 |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | LVCMOS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:6, 1:3 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |