NB4N7132DTR2G OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 28 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. 1 are present on the device. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 3.14V~3.47V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Fibre Channel, Gigabit Ethernet, HDTV, SATA. Currently, there are 2008 publications of the part. In order to find information about a part, you need to start at NB4N7132. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 28 pins on this device. The board has 28 pins. 3.3V should be the supply voltage. When the supply current is set to 105mA, this part can operate. This device uses a SUPPORT CIRCUIT telecom IC.
NB4N7132DTR2G FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
with 28 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
NB4N7132DTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB4N7132DTR2G application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 402.988471mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Max Power Dissipation | 450mW |
| Voltage - Supply | 3.14V~3.47V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | NB4N7132 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 105mA |
| Data Rate | 1.5 Gbps |
| Input | LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 3:3 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | SUPPORT CIRCUIT |
| Main Purpose | Fibre Channel, Gigabit Ethernet, HDTV, SATA |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |