NB6L14SMNG OverviewThere is a case of 16-VFQFN Exposed Pad in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It has 16 terminations. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Translator are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~2.625VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 16. As a result, it produces LVDS. A 16 pin is used for operation. The NB6L14 family contains it. The gadget belongs to the 6L family. There is a 2.625V maximum supply voltage set (Vsup). Normal operation requires a voltage above 2.375V for the supply voltage (Vsup). By default, it is set to output 8. The AnyLevel™ series refers to this electrical component. The supply voltage should be kept at 2.5V for maximum efficiency. It maintains excellent accuracy at a frequency of 2GHz.
NB6L14SMNG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 2GHz frequency
NB6L14SMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB6L14SMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | AnyLevel™ |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 2GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB6L14 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 65mA |
| Max Supply Current | 100mA |
| Propagation Delay | 600 ps |
| Turn On Delay Time | 600 ps |
| Family | 6L |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, HSCL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.6 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Height | 950μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |